Przemyśl

Położenie:
województwo: podkarpackie
region fizyczno - geograficzny: Pogórze Przemyskie
liczba ludności: 67 847
odległość z Tarnowa: 163 km
odległość z Krakowa: 247 km
odległość do granicy: 13,6 km, granica Polsko - Ukraińska, przejście graniczne w Medyce


Wyświetl większą mapę

herb:

Panorama Przemyśla z Kopca Tatarskiego



Wyjazdem do Przemyśla zapoczątkowałam razem ze swoją "siostrą" Madzią sezon wiosenno letnich wypraw turystycznych po Polsce i Europie A.D. 2011.
Z Tarnowa najlepiej dojechać pociągiem, podróż trwa 3h, a może być dłuższa jeżeli wybierze się podróż z przesiadką w Rzeszowie.
Miasto wita turystów piękną panoramą starego miasta widzianą z mostu na Sanie. Kolejne miejsca do zwiedzania znajdują w ścisłym centrum miasta.
Po wyjściu z dworca przeszłyśmy przez Kamienny Most, idąc w stronę centrum po prawej stronie mijałyśmy targ, na który przyjeżdżają Ukraińcy z różnymi swoimi wyrobami. Podobno warto spróbować chałwy (nie miałam okazji, bo za późno wróciłyśmy na targ).
Kolejną rzeczą jaka nas uderzyła to skupienie w jednym miejscu takiej ilości kościołów kilku wyznań Chrześcijańskich - prawosławie, grekokatolicyzm i katolicyzm.
Na jednej ulicy znajdowała się Katedra Grekokatolicka, a za nią barokowa budowla kościoła Karmelitów.
Będąc już przy drzwiach bazyliki warto się dowiedzieć, że budynek ten został przekazany w 1991 przez Jana Pawła II osobom wyznania grekokatolickiego, którzy dostosowali świątynię do swoich potrzeb. We wnętrzu znajduje się XVII wieczny ikonostas (typowe dla świątyni grekokatolickich i prawosławnych).
Kolejną świątynią, tym razem katolicką wartą odwiedzenia wewnątrz jest gotycka archikatedra z charakterystyczną 71 m późnobarokową dzwonnicą, a w pobliżu znajduje się pałac biskupi.
Wśród zabytków architektonicznych ciekawym obiektem jest zamek wybudowany w 1340 roku znajdujący się na Wzgórzu Zamkowym. Zamek został wybudowany przez Króla Kazimierza Wielkiego.
Po zwiedzeniu zamku (bez zagłębiania się w szczegóły i bez wchodzenia na basztę) poszłyśmy na Kopiec Tatarski - piękne miejsce z widokiem na cały Przemyśl. A oprócz widoków pomnik Chrystusa, czerwony szlak prowadzący na Wapielnica i górna stacja wyciągu krzesełkowego.
W centrum, po odbyciu męczącego spaceru na Kopiec zatrzymałyśmy się na Rynku przemyskim, którego miejsce centralne zajmuje aleja z ciekawie przyciętych drzew liściastych. Wychodząc z alei po lewej znajduje się fontanna z symbolem miasta - niedźwiedziem, a po prawej żółty budynek urzędu miasta. Spacerując po rynku zauważyłyśmy spadek, że nietypowym elementem płyty rynku jest jego pochylenie. Jest ono zdecydowanie większe niż na tarnowskim rynku.
W drodze powrotnej na dworzec przy ulicy Władycze zauważyłyśmy ciekawy - nie typowy pomnik papież Jana Pawła II. W rzeźbie tej Ojciec Święty jest przedstawiony jako siedząca na fotelu starsza osoba trzymająca w swojej lewej ręce Pismo Święte. Przy tej samej ulicy pod numerem 3 znajduje się Muzeum Dzwonów i Fajek.
Do kościoła prawosławnego już nie dotarłyśmy przez pogodę, która była zgodna z polskim przysłowiem "Kwiecień plecień wciąż przeplata trochę lata, trochę zimy".

Szlaki turystyczne piesze:
czerwony Przemyśl - Sanok, 75 kilometrów długości): Przemyśl (ul. Waygarta - Oddział PTTK) - Zielonka - Wapielnica /394m n.p.m./ - Helicha /420m n.p.m./ - Rokszyce - Brylińce - Kopystańka /541m n.p.m./ - Łodzinka - Chomińskie - Bircza - Kamienna Górka - Leszczawa Górna - Bziana /574m n.p.m./ - Roztoka - Poręba /618m n.p.m./ - Zawadka - Rakowa - Słonny Wierch Wschód /668m n.p.m./ - Przysłup /658m n.p.m./ - Słonna /639m n.p.m./ - Słonny Wierch Zachód /668m n.p.m./ - Orli Kamień /518m n.p.m./ - Sanok

zielony(Przemyśl - Dynów, 61 km długości): Przemyśl (ul. Waygarta - Oddział PTTK) - Łętownia - Bukowy Garb /426/ - Średnia - Helusz - Drohobyczka - Bachórz - Dynów.

Szlaki rowerowe:
-> Trasa rowerowa po fortach Twierdzy Przemyśl - cz. północna
-> Trasa rowerowa po fortach Twierdzy Przemyśl - cz. południowa

Ścieżki edukacyjne:
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Modraszkowe Wzgórze"

Szlaki spacerowe:
-> znaki czerwono-białe, długość szlaku 9 km, szacowany czas przejścia 3h
-> znaki niebiesko - białe, długość szlaku 3,5 km, szacowany czas przejścia 2h

Materiały informacyjne na temat ścieżek i szlaków znajdują się na oficjalnej stornie miast Przemyśla:
www.przemysl.pl

Zatrzymane w obiektywie:

Komentarze

Popularne posty