Od Maciejowej do Turbacza



Podobno na Maciejowej i Starych Wierchach byłam już za życia płodowego, a tak na poważnie to swoje pierwsze wspomnienia z tego miejsca mam gdzieś z pierwszych lat podstawówki. Jeździliśmy do Rabki z rodzicami rok w rok od kiedy okazało się że jestem alergikiem. O Rabce pisałam w pierwszym poście.


Fot.1. Jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Rabki.


Maciejowa to pierwszy szczyt jaki można zdobyć idąc czerwonym  szlakiem z Rabki Zdrój lub czarnym szlakiem z Rabki - Słonego oraz zielonym z Ponic. Na szczycie, na Polanie Przysup znajduje się malutka, ale bardzo piękna bacówka. 
Dawniej przy bacówce mieszkała koza, która w moich wspomnieniach była wszystko żerna, od trawy, poprzez jabłka i słone paluszki. W porównaniu do trzech sąsiednich szczytów (Stare Wierchy, Turbacz) Maciejowa  jest najniższa ma  852 m npm. Spod bacówki przy dobrej pogodzie można zobaczyć piękna panoramę Rabki i jej okolic, a także fragmenty Tatr Zachodnich (mnie się to nigdy nie zdarzyło).


Fot.2. Bacówka na Maciejowej.



Dotarcie na szczyt zajmuje w zależności od wybranego szlaku od 40 min do 2 h. Najłagodniejsza i zarazem najdłuższa droga wiedzie głównym szlakiem beskidzkim – czerwonym. Rozpoczyna się on w centrum Rabki Zdroju, w okolicy Parku Zdrojowego. Najkrótsza, ale najbardziej stroma prowadzi z Rabki - Słonego, szlak rozpoczyna się przy przystanku autobusowym, prowadzi przez tamę, a gdy zaczyna się wspinać do góry biegnie równolegle do nartostrady. Po około 30 min łączy się z czerwonym, którym dochodzi się do schroniska.


Fot.3. Przebieg czarnego szlaku ze Słonego.




Fot.4. Widoki z Maciejowej.

Po odpoczynku na szczycie warto wyruszyć dalej czerwonym szlakiem na Stare Wierchy i dalej na Turbacz. Tam znajduje się schronisko PTTK Stare Wierchy, które położone jest na wysokości 980 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie z polany, na której stoi schronisko można podziwiać piękne widoki na Tatry.
W 2005 roku w najbliższym otoczeniu schroniska pojawiła się drewniana kapliczka Chrystusa Dobrego Pasterza, autorstwa Janusza Liszki z Nowego Targu.


Fot.5. Widoki z Maciejowej.



W otoczeniu Starych Wierchów znajduje się wiele malowniczych zakątków. Wśród nich strome zbocza Hyrby, spadające stromo do doliny górnej Obidowej, porastają ją jałowce i górskie trawy, a pola uprawne przeplatają się z płatami zarośli. Północne zbocza porastają żywiczne lasy o gęstym podszyciu, bogatym w jagody i grzyby. Z polany Załogi (spod schroniska) roztacza się rozległy widok na prawie całą panoramę Tatr. W dali, w kierunku zachodnim można zobaczyć w kołnierzyku Królową Polskich Beskidów - Babią Górę. W zimie nachylenie północnych stoków polany stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa.


Fot.6. Napis na frontowej ścianie schroniska na Starych Wierchach.


Na szczyt można dotrzeć różnymi szlakami:
- czerwonym od drugiej strony czyli z Turbacza przez Obidowiec (czas przejścia 1:20h, a powrót 2:20h)*
- zielonym z Nowego Targu Kowańca przez Bukowinę Obidowską i Obidową (czas przejścia 2:40h, a powrót 2h)
- niebieskim, a następnie czarnym i zielonym z centrum Nowego Targu przez Bukowinę Obidowską (czas przejścia 3h, powrót 2:25h)
- czarnym, a następnie zielonym, z Klikuszowej przez Bukowinę Obidowską i Obidową (czas przejścia 2:20h, powrót 2:15h)
- zielonym  z Koninek (przysiólek Malarze) przez Tobołów, Suchorę i Obidowiec (czas przejścia 1:50h, powrót 1:10h)
- żółtym z Rabki Zarytego przez Olszówkę, Polanki i Mnisko (czas przejścia 3:10h, powrót 2:30h)


       Turbacz jest to ostatni punkt do ktróego da się dotrzeć w ciągu jednego dnia z Rabki Zdroju. Miejsce jak dla mnie urokliwe, jak każde inne w Gorcach. Na wysokości 1310 m n.p.m. znajduje się duże schronisko (może pomieścić 110 osób na nocleg), a w nim można odpocząć coś zjeść i się przespać. Byłam tu jak na razie jeden raz. 


Fot.7. Schronisko na Turbaczu.


     W ostatni weekend (10.11.12) próbowałam dotrzeć na szczyt z Ostrowska, ale Gorce pokazały mi gdzie moje miejsce w szeregu. Prawdopodobnie za późno wyszłam (idąc moim tempem) aby obrócić tam i z powrotem. Na wiosnę się uda!


Fot.8. Popołudniowy widok z czarnego szlaku z Ostrowska.

   Na Turbaczu znajduje się ważny węzeł szlaków turystycznych oraz stacja GOPR, a po drodze:
- idąc od Nowego Targu kaplica papieska (JP II, który sam w czasie swoich wizyt w Ojczyźnie zachęcał  "Chodź na Turbacz" - Ludźmierz, 7.06.1997); pomnik-ołtarz polowy pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
- idąc od Starych Wierchów pomnik upamiętniający miejsce katastrofy lotniczej z 1973 roku
- Zbójecka Jama i Bulandowa Kapliczka na szlaku w kierunku Gorcu
- Pucołowski Stawek na trasie czarnego szlaku z Łopusznej
  Na Turbacz dotrze się:
- z Nowego Targu Kowańca: żółtym przez Bukowinę Miejską (czas przejścia 2:35h, powrót 1:20h) zielonym szlakiem przez Bukowinę Waksmundzką (czas przejścia 2h, powrót 1:45h);
- z Ostrowska czarnym <szlak utworzony w 2011 roku> przez Bukowinę Waksmundzką (czas przejścia 2:15h, powrót 1:45h);
- z Łopusznej  niebieskim przez  Bukowinę Waksmndzką (czas przejścia 2:35h, powrót 1:25h); czarnym, a następnie czerwonym przez Wysznią i Kiczorę;

Fot.9. Widoki na Tatry z Ostrowska.

Fot.10. Przypomnienie, że Bóg jest wszędzie.


Fot.11. Miejsce gdzie łączą się dwa szlaki.


Fot.12. Tatry o zachodzie Słońca.


- z Przysłopu przez Przeł. Borek niebieskim i żółtym (czas przejścia 2:10h, powrót 1:30h);
- z miejscowości Rzeki żółtym przez Gorc Troszczacki, Kudłoń i Przeł. Borek (czas przejścia 4:50h, powrót 4:10h);
- z Lubomierza (czas przejścia 4:05h, powrót 3:05h) i Koniny (czas przejścia 3:35h, powrót 2:45h) czarnym i żółtym przez Przeł. Borek;
- z miejscowości Niedźwiedź zielonym przez Pustą, Turbaczyk i Czoło Turbacza (czas przejścia 3:40h, powrót 2:30h);
- z Koninek niebieskim przez miejscowość Pustka i Czoło Turbacza (czas przejścia 2:40h, powrót 2h)
- z Rabki Zdroju przez Maciejową i Stare Wierchy czerwonym (czas przejścia 5:15h, powrót 4h)




Fot.13. Bajkowe wynagrodzenie całodziennego trudu.

Oprócz szlaków turystycznych w Gorcach wyznaczono wiele ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Warto się nimi przejść, bo oprócz walorów edukacyjnych można uzyskać również skrócenie czasu przejścia trasy.


Fot.14. Cała panorama Tatr z Ostrowska.




_____________________________________________________

* czasy przejść podano na podstawie Mapy Turystycznej Gorce, wyd. Compass, edycja 2012, wyd. IX.



Komentarze

Popularne posty