Wiedeń - dzień I
Aż mi jest głupio patrząc na datę ostatniego wpisu... A miało być zdecydowanie inaczej, ale trzeba siąść, zebrać myśli i przelać to na klawiaturę komputera :) więc w końcu stało się! Oto i on, post o stolicy Austrii!
Tym razem czas na coś mniej górskiego :) Środek Europy - Wiedeń, stolicę Austrii odwiedziłam już sześć razy, a to nie koniec moich wizyt tam, a wszystko przez to, że mam tam rodzinę :)
Pierwszy raz pojechałam tam mając trzy latka, z tego wyjazdu nic nie pamiętm, kolejny już jako 6-cio letni dzieciak - gdzieś ze zdjęć coś się kołacze po głowie, jako nastolatka też tam byłam, ale chyba nie uważam za słuszne zapamiętywanie pewnych miejsc i faktów. Po wyjeździe jako dwudzisto kilkuletnia osoba było już inaczej, coś się zapamiętało, coś zostało, coś się kołatało po tym łbie. W wakacje 2015 po 7 letniej przerwie pojechałam znowu, tym razem z przyjaciółką. Coś pamiętałam, mniej więcej wiedziałam jak dotrzeć. O dziwo dwie blondynki w wielkim mieście nie zgubiły się! A to co zwiedziłyśmy w ciągu trzech dni jest imponujące, w zeszłym roku znowu byłam w Wiedniu, i to dwa razy! Raz na koncert Il Volo, a drugi raz na ślubie kuzyna, ale i tak udało się przejść i odświeżyć co nie co. W 2015 roku udało się nam dotrzeć prawie do wszystkich punktów, na zaś został Kahlenberg i dawna kopalnia gipsu w Hinterbrühl 17 km od Wiednia.
Dwa wyjazdy, a w zasadzie trzy wyjazdy w ciągu dwóch lat, trzy różne miejsca zamieszkania. Za pierwszym razem w sierpniu 2015 u ciotki Magdy w dzielnicy Ottakring, gdzie dojeżdżało metro U3. Za drugim razem w czerwcu 2016 u mojgo kuzyna z żoną, w dzielnicy Donaustadt (U1), a w sierpniu w dzielnicy Floridsdorf (U6).
1. Ratusz - wybudowany w latach 1872 - 1883 przez Friedricha von Schmidta, który był także budowniczym katedry w Kolonii. Jest to jeden z najważniejszych budynków w stylu neogotyckim w Wiedniu.
2. Parlament - wybudowany w latach 1873-1883, przed nim stoi fontanna Pallas Ateny, do 1918 roku obradowali w nim posłowie Rady Państwa z reprezentowanych krajów dualistycznej monrachii Austro-Węgier
Fontanna Pallas Ateny |
3. Burgtheater - teatr, który został oficjalne otwarty 14 marca 1741 roku. Pierwotny gmach, wzniesiony za panowania Marii Teresy, zastąpiono pod koniec XIX wieku istniejącym do dziś budynkiem, w stylu włoskiego renesansu
4. Kościół Minorytów - jeden z najstarszch i artystycznie najpiękniejszych kościołów w Wiedniu, w sumie dopiero pierwszy raz w 2015 roku odkryłam to miejsce :)
5. Plac Marii Teresy i Muzeum Sztuki i Przyrody czyli tak zwana Kwatera Muzeów - jenden z największych tego typu kompleksów na świecie. Znajdują się tutaj: Leopold Museum, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki, Centrum Tańca Współczesnego i Performance, Muzeum Historii Naturalnej, Centrum Architektury oraz Muzeum dla dzieci ZOOM.
Muzeum Historii Naturalnej |
Muzeum Historii Sztuki |
6. Hoffburg - pałac, w ktorym przez 700 lat mieszkała rodzina Habsburgów, początkowo był to średniowieczny zamek, z niego pozostała tylko kaplica, w któej podczas niedzielnej Mszy św. śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy. Dziś znajduje się tu siedziba prezydenta republiki oraz ważne centrum kongresowe, a także bogate zbiory sztuki. Można również podziwiać Hiszpańską Szkołę Jazdy - białych lipicańskich ogierów, a także motylarnię. Do tej ostatniej warto się wybrać, gdy na dworze zimno i mokro (temperatura 27 stopni i wilgotność 80%)
Äußeres Burgtor - brama wyjściowa z Hofburgu w stronę Burgringu |
Motylarnia |
Pomnik Mozarta w Hofburgu |
Stajnia |
Pomnik św. Franciszka na tyłach motylarni |
7. Wiedeńska Opera Narodowa - jedna z najlepszych scen operowych na świecie, posiada bardzo urozmaicony repertuar na najwyższym poziomie.
8. Kärtnerstrasse - odpowiednik krakowskiej Floriańśkiej oraz Krupuwek w Zakopanem, tętni życiem, pachnie kawą i znajdują się przy niej najdroższe w mieście butiki.
9. Kościół Maltańczyków - rzymskokatolicki kościół Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, pierwszy kośćiół w tym miejscu powstał już w 1217 roku.
10. Kościół Kapucynów i krypta cesarska - wybudowany w XVII wieku na Neuer Markt, a pod nim znajduje się krypta cesarska. W niej od 1633 spoczywają Habsburgowie. W dziesięciu pomieszczeniach znajduje się 146 sarkofagów. Jedne z najstarszy należą do Marii Teresy i Franciszka Lotaryńskiego. W krypcie i kościele znajdują się również polskie akcenty: pochowana jest atm Eleonora Maria (Eleonora Habsburżanka), żona króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego; serce Stanisława Potockiego – polskiego szlachcica, starosty halickiego i kołomyjskiego, rotmistrza i pułkownika jazdy.
11. Stephans dom z wieżą widokową - symbol Wiednia, obecna katedra jest trzecią świątynią znajdującą się w tym miejscu. Dwie z nich powstały za czasów panowania miejscowej dynastii Babenbergów; z pierwszej zachowały się jedynie relikty w podziemiach obecnej katedry, z drugiej zachowała się częściowo fasada zachodnia. Obecny gotycki kościół powstał od XIV i XVI w. jest jedną z najważniejszych fundacji władców z dynastii Habsburgów w średniowieczu.
12. Stary Ratusz - dopiero niedawno dotarłam w to miejsce, żadne przewodnik, ani strona internetowa nie mówią o tym miejscu, jest ukryte pośród miliona innych kamieniczek, nie wyróżnia się spośród nich. Może komuś z Was coś więcej wiadomo na ten temat?
13. Studnia Zaślubin - znajdująca się na środku Hoher Markt przedstawia zaślubiny Najświętszej Marii Panny z Józefem
13. Kościół Wotywny - neogotycka budowla powstała jako dziękczynienie za nieudany zamach na cesarza Franciszka Józefa. W kościele, a dokładniej mówiąc w dawnej nadwornej loży, znajduje się obecnie muzeum. Wyjątkowym eksponatem jest retabula ołtarzowa „Ołtarz z Antwerpii”, który zaliczany jest do najważniejszych zachowanych dzieł sztuki tego rodzaju. Prace nad retabulą rozpoczęto w roku 1460 w Brukseli i zakończono wkrótce potem w Antwerpii.
Komentarze
Prześlij komentarz