Przejdź do głównej zawartości
Park Mużakowski
Od kilku lat wiedziałam o istnieniu Łuku Mużakowa jako formacji geologicznej i fakcie, że utworzono tam geopark. Faktycznie miejsce jest piękne i warte polecenia, właśnie nie dawno wróciłam z tamtąd. Głównymi atrakcjami, które tam przyciągają turystę to Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina w miejscowości Łęknica i Park Mużkowski obejmujący swoim obszarem teren Łęknicy i Bad Muskau (Niemcy). Dziś zapraszam do Parku Mużakowskiego!
Park Mużakowski, inaczej Park Muskau, która to nazwa jest jego nazwą historyczną, został założony w 1. połowie XIX w. Twórcą parku – pomysłodawcą i autorem koncepcji – był pruski arystokrata, właściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Pückler-Muskau. To jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej.
Dzisiaj przez Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej polsko-niemiecka granica. Jego obszar, obejmujący łącznie przeszło 700 ha, podzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau (Saksonia) i polską Łęknicę (woj. lubuskie). Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami, ogrodami i pleasuregroundem (ok. 1/3 historycznej kompozycji), po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park (ok. 500 ha). Obie części łączą dwa mosty parkowe, Most Podwójny oraz Most Angielski.
W 2004 r. Park Mużakowski został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.
|
Stary Zamek |
|
Nowy Zamek |
|
Mostek Fuksjowy |
szkoda, bo Pani wpis jest szalenie tendencyjny i pokazuje wyłącznie niemiecką część parku, co stoi w absolutnej sprzeczności z Pani motto "cudze chwalicie...." Część niemiecka tzw zachodnia jest znacząco mniejsza od części wschodniej, polskiej. Aczkolwiek z pewnością bardziej reprezentacyjna, ponieważ granica odcięła od parku część rezydencjonalną. Polecam pojechać jeszcze raz i poznać polska stronę :)
OdpowiedzUsuń